16. 1. 2015

Citronovo-čokoládový koláč

     Verím, že ste si vianočné sviatky všetci užili dosýtosti a vykročili ste do Nového roka tou správnou nohou. Prajem Vám veľa veľa zdravia, lásky, optimizmu, úsmevu na tvári a nech Vám sporák dobre pečie a vareška mieša :-).

     Dlho som ničím neprispela, ale to neznamená, že som nevarila, nepiekla. Aj fotila. A teraz, keď som si konečne povedala, že idem recepty posunúť dalej, to bolo radosti... radosti? No neviem, kopec fotiek, kopec poznámok a myslím, že budem musieť niektoré časti skladať ako puzzle. No čo už, moja chyba.

     Tak ako minulého roku, tak aj tento rok mi vyšlo tak, že predvianočný čas som bola zaneprázdnená viac ako som chcela a síce som mala nabitý celý týždeň pred sviatkami pečením, upieklo sa, čo som chcela. Piekla som, čo každý rok mať musíme, ako sú perníčky, griláž, vanilkové nafúkance, žltkové rezy. Skúšala som samozrejme aj niečo nové, ako škoricové rožky, suché a rýchle rožteky. Neboli zle, no woow som zase nepovedala. Niečo sa našlo aj v koši, lebo mi nevyšli a niečo som nafotila, lebo chutili.

     Tento koláč som piekla tiež prvý krát. Vydaril sa a veľmi chutil.


Potrebujeme:
100g polohrubej múky
25g kakaa
75g masla
25g mletých mandlí
50g svetlohnedého /hnedého/ cukru
1 rozšľahané vajce

Plnka:
4 vajcia
1 žĺtok
200g jemného hnedého cukru
150ml smotany na šľahanie
kôra a šťava z 2 citrónov

     Ku preosiatej múke a kakau pridáme maslo, mandle, cukor, vajce a miesime, kým sa všetko nespojí. Cesto sformujeme do gule a vložíme do otváracej koláčovej formy /priemer 22cm/. Dlaňou ho roztlačíme na celé dno. Pokryjeme aj boky formy. Vložíme do chladničky na pol hodiny.


     Ak vám cesto vyčnieva z formy, odrežeme ho. Ja som nemala čo, pretože som použila formu väčšiu. Popicháme ho vidličkou, prikryjeme papierom na pečenie, na ktorý dáme suché strukoviny a v predhriatej rúre na 200°C pečieme 12-15 minút alebo kým cesto nie je sčasti upečené. Po uplynutí času odoberieme papier so strukovinami a pečieme dalších 10 minút, kým cesto nie je dosť pevné. Vyberieme z rúry ale necháme ju hriať na 150°C. 

     Na plnku si vyšľaháme vajcia, žĺtok a cukor dohladka. Pridáme smotanu na šľahanie a šľaháme ďalej. Nakoniec vmiešame kôru a šťávu z 2 citrónov. Plnku nalejeme na cesto a pečieme 50 minút. Plnka sa šľahá trošku dlhšie. Nesmie byť riedka, ale ani nezhustne. 
          Keď je koláč upečený, vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Ozdobíme. 
Zdroj: Kniha "Čokoláda" . Z tejto knihy som viac krát piekla aj túto bielu tortu.

2 komentáre:

  1. mňam, mňam :-) Dobre vyzerá to zdobenie so šablonkou. Kde si ju kúpila, pls.?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ahojky. Isteho času som si tu v UK objednavala časopis something sweet a tam to bolo. Zrusila som to lebo uz nemam kde davat vsetky tie veci ktore posielali. Teraz sikupim casak ak je prilozene nieco zaujimave na pecenie.

    OdpovedaťOdstrániť