27. 5. 2018

Jahodové scones

     Scones je tradičné škótske pečivo, ktoré sa vyrába  z múky, masla, mlieka /smotany, cmaru/, soli a prášku do pečiva, niekedy sa pridávajú vločky. Dodatočne sa pridajú suroviny podľa toho aké scones chcete. Pečú sa väčšinou v sladšej verzii a nepoužíva sa droždie. 
Tak ja poznám len cheese scones a fruit scones - tieto pečiem v práci :-). Fruit scones nemusím, tam sú hrozienka a cheese scones som sa už - chválabohu - prejedla, ale chutia mi. A viem, že je viacero iných druhov scones. 
     Ja som vyskúšala jahodové. Jahody milujem, práve začala ich sezóna, tak prečo nie :-). 
     Jahodové scones sú veľmi jednoduché. Za nejakých 15 minút máte cesto pripravené a v rúre. Akurát - nabudúce budem cesto pripravovať a krájať už na papieri na pečenie a už ho len prenesiem na plech, alebo - pripravovať ho na pracovnej doske a zobrať si nejaký dobrý podberák a tak ho preniesť, pretože mne sa to moc nedarilo. Preto vyzerajú pred pečením tak ako vyzerajú, ale po upečeníííí - hmmm, tak to je iná dobrotka. Najlepšie sú teplé, hneď po upečení. Môžete si ich posypať cukrom a vychutnať si ich so šálkou čaju alebo kávy :-). 

TIP: Miesto trojuholníkov môžete urobiť scones okrúhle, preniesť na      plech a tam už len dotvarovať :-). 
Potrebujeme: 
250 g jahôd /odstopkovaných a nakrájaných na malé kúsky/
50 g kryštálový cukor 
280 g hladká múka 
2 ČL prášok do pečiva 
1/4 ČL soľ 
80 g masla / studené, nakrájané na kúsky/
120 g cmaru 
1 vajce
1 vajce /na potretie/
práškový cukor /voliteľný/


     Predhrejeme si rúru na 200°C a pripravíme si plech vystlaný papierom na pečenie. V miske si zmiešame spolu múku, cukor, prášok do pečiva a soľ. Nakrájame na malé kúsky jahody a dáme bokom. 
     Nakrájame na kocky studené maslo, vložíme do zmiešaných suchých prísad a vidličkou ho tam zapracujeme, ale nie celkom. Necháme tam malé kúsočky masla - ako hrášku. 


     Zmes premiešame a vhodíme na malé kúsky nakrajané jahody. Znova premiešame celú zmes. 


     Zmiešame vajce s cmarom a vlejeme do zmesi s jahodami a jemne premiešame.      Dobre premiešané cesto preložíme na pracovnú dosku vysypanú múkou. Alebo - ako som písala vyššie - pripravíme si papier na pečenie na pracovnú dosku, papier posypeme múkou a na toto preložíme cesto. 
     Cesto pravdu povediac sa ani nedá veľmi vyvaľkať, je dosť lepkavé, ja som ho zvrchu trošku posypala múkou, ale nejako veľmi to nepomohlo. 
     Cesto si vytvarujeme do kruhu, aby malo priemer aspoň 20 cm a narežeme na 8 trojuholníkov.     Ak ste cesto rezali už na papieri na pečenie, tak celé to nejako prenesieme na plech na pečenie, ak nie, tak si treba zobrať nejaký dobrý a väčší podberák a poprenášať jednotlivé trojuholníky na papier na pečenie na plech. 
     Je to trochu babračka - nakoniec to vidíte aj na mojej fotke, že tie scones tam vyzerajú fakt hrozne / s tým sa musím nabudúce ešte viac pohrať :-)) /...


     ...  ale nič to nemení na výslednom efekte, ak sú scones upečené. Sú fantastickééé :-).
     Keď sú scones na plechu, potrieme ich vajíčkou a posypeme práškovým cukrom, tak budú po upečení chrumkavé.

Pečieme cca 25 minút pokiaľ nie sú zlato hnedé. Po upečení necháme na mriežke trošku vychladnúť ale zase nie celkom, lebo najlepšie sú teplé. 
Zdroj: homecookingadventure.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára