16. 10. 2014

Dva druhy parížskej šľahačky...

... som vyskúšala v tejto veľmi dobrej torte. Parížsku šľahačku milujem a z bielej čokolády som ju skúšala 1x /bielu čokoládu milujem/. A môžem len odporúčať. Našla som ju u Martinky a neľutujem. Je mi ale ľúto, že Maťka "sa stratila" /alebo len ja ju neviem nájsť???/. Tortový korpus som piekla na 2x, po rozrezaní som použila všetky 4 korpusy /chcela som vyskúšať vyššiu tortu/. A síce to vôbec nevadilo, pretože boli tenké a všetko vykompenzovala super šľahačka, ale myslím, že aj 3 korpusy by úplne stačili - mne - mám malý kryt na tortu :-)))). Túto tortu som ja doplnila o džem a banány.


Potrebujeme:
Na 1 korpus
7 vajec
7 PL hladkej múky
8 PL kryštálového cukru
1 PL oleja
2 PL kakaa
1/2 bal. prášku do pečiva

Šľahačka z horkej čokolády:
3 šľahačkové smotany /po 250ml/
150g horkej čokolády
1 PL kryštálového cukru
1 PL kakaa
3 stužovače šlahačky

Šľahačka z bielej čokolády:
3 šľahačkové smotany
2 vanilkové cukre
150g bielej čokolády
3 stužovače šľahačky
/ v UK sú šľahačkové smotany aj po 284 ml-ja som použila také množstvo a dala som 200g čokolády. Pri týchto šľahačkách stužovače nepoužívam/.



     Najprv si - deň pred plnením torty - pripravíme obe šľahačky. Vyšľaháme si nad parou všetky ingrediencie zvlášť na horkú a zvlášť na bielu čokoládu okrem stužovačov. Šľahačky nesmú vrieť. Necháme vychladnúť a dáme do chladu do druhého dňa. 


     Poriadne vyšľaháme vajcia s kryštálovým cukrom, postupne pridávame múku, kakao, olej a prášok do pečiva. Tortovú formu vymastíme a vysypeme múkou,/ ja som použila papier na pečenie/, vlejeme cesto a pečieme cca 20 minút na 180°C.
     Šľahačky vyberieme z chladničky a vyšľaháme. Ak treba /pri slovenských šľahačkách-použijeme stužovače/.
     Vychladnuté korpusy rozrežeme na polovicu. Celkom spodný korpus som natrela džemom a časťou šľahačky /ja som zvolila tmavú ako prvú/. Prikryla som ďalším korpusom, natrela časť bielej šľahačky, prikryla ďalším korpusom, natrela troškou džemu, naukladala banány, na banány som dala zvyšok tmavej šľahačky a prikryla poslednou časťou korpusu. Vrch a tiež boky torty som natrela bielou šľahačkou. 



     Ozdobíme podľa ľubovôle - ja som - doslova - nahádzala na boky torty mandle, na vrch som použila také niečo ... 


     a dozdobila čoko guličkami /aj tie boli fantastické/. 




ENJOY :-)









8. 10. 2014

Cuketovo mäsová omáčka

... na špagety, alebo iný druh cestovín. Do tejto omáčky nemusíte dať mäso, ak chcete mať odľahčený obed, ale predsa, chlapi radi privítajú mäso všade.



Potrebujeme:
cestoviny
cuketa
cibuľa
cesnak
drvené paradajky
mleté mäso 
bazalka, tymián, petržlenová vňať
soľ, mleté čierne korenie, trošku cukru
tvrdý syr

Nič zložité, nič zdĺhavé. Množstvo surovín si prispôsobíte sami. Niekto má rád cesnak, iný obľubuje cuketu. 



Nakrájanú cibuľu si speníme na masle, pridáme nakrájaný cesnak a mleté mäso. Osolíme ho, okoreníme a podusíme. Pridáme na kocky nakrájanú cuketu a petržlenovú vňať. Keď cuketa zosklovatie, pridáme drvené paradajky, alebo paradajkový pretlak, ostatné koreniny, ako bazalku, tymián, provensalské korenie, pridáme za lyžicku cukru a všetko spolu podusíme.


     Hotovú omáčku nalejeme na cestoviny a posypeme strúhaným syrom. 


Zdroj: dobruchut.sk

19. 7. 2014

Banana bread

     Poznáte. Jeden z najjednoduchších, najrýchlejších a najlepších koláčov. Už veľakrát ma zachránil. Buď bol pečený na poslednú chvíľu, alebo som sa nevedela rozhodnúť medzi dvoma koláčmi a rozhodovala som sa tak dlho, až nakoniec bolo neskoro a zase prišiel na rad tento banánový. A najlepšie na ňom je to, že netreba vyberať mixér, všetko vymiešame s rukou v jednej miske.
     Tento banánový som si našla u Taničky a pečiem ho už roky. 


Potrebujeme:
3 väčšie /4 menšie/ prezreté banány
1/3 hrnčeka roztopeného masla
3/4 hrnčeka /najlepšie/ hnedého cukru
1 vajce
1 vanilkový cukor
štipka - soli
                               - prášku do pečiva
                 - škorice 
1 KL sódy bikarbóny
1,5 hrnčeka polohrubej múky




     V miske si popučime banány, prilejeme roztopené maslo, pridáme vanilkový a hnedý cukor a vajíčko. Premiešame. Pridáme štípku soli, škorice, kávovú lyžičku sódy bikarbóny a múku zmiešanú so štípkou prášku do pečiva.Poriadne premiešame a vylejeme na plech na pečenie - používam nádobu na biskupský chlebík a vysteliem si ho papierom na pečenie. Pečieme cca 1 hodinu, ale je potrebné sledovať. 




      Nedávno som u svojej známej našla na stole pohodený počítačom vytlačený recept na banana bread. Hneď som si ho osvojila, pretože postup bol trošku odlišný avšak opäť jednoduchý. Tento banana bread bol po upečení mokrejší, vláčnejší, no myslím, že na chuti mu neubralo. A navrchu koláča bol chrumkavý, pretože tento sa posype hnedým cukrom zvrchu. . Nakrájaný nevyzerá veľmi vábivo, pretože som ho krájala nie dostatočne vychladnutý. 


Potrebujeme:
125g masla
150g práškového cukru
1 ČL vanilkového extraktu
1 vajce
2 prezreté banány
190g hladkej múky
60ml mlieka

     Maslo, cukor a vanilkový extrakt si rozpustíme v hrnci na miernom ohni. Odstavíme z ohňa, pridáme roztlačené banány, dobre premiešame. Pridáme vajičko, premiešame, vmiešame múku a mlieko. Nalejeme do pripravenej a vymastenej formy /alebo vystlanej papierom na pečenie/. Vrch pripraveného cesta na pečenie posypeme hnedým cukrom /nie veľa, nie málo/. Pečieme na 170°C cca 35 minút. Krájame až vychladnutý. 




17. 7. 2014

Sacherová s kávovým krémom

     Sacherovú tortu milujeme. Doteraz som robila stále klasickú s džemom. Dcéra nedávno slávila 18-te narodeniny. Mala som pripravenú jednu super vyzerajúcu a myslím - podľa ingrediencií, že aj super chuťovú tortu, ktorú som si pedantne preložila z anglickej knihy. Potom prišiel manžel, ktorý povedal, aby som si ju nechala na inokedy - predsa - nový recept, neviem či sa podarí, ako sa podarí....tak som sa znova uchýlila k sacherovej, no tentokrát som vyskúšala recept s kávovým krémom, a musím povedať, že bola vynikajúúúca. Moja mamka povedala, že lepšiu tortu nejedla. A to je fakt !





Potrebujeme
Korpus:
5 vajec
180g kryštálového cukru
300ml oleja
70g hladkej múky
35g hrubej múky
1 prášok do pečiva
50g kakaa
Krém:
300 ml mlieka
1 Zlatý klas
1 PL instantnej kávy
1 PL mletej kávy
75g kryštálového cukru
250g masla

džem
čokoláda na varenie
margarín /maslo/


     Žĺtka si oddelíme od bielkov. Tieto si vyšľaháme s cukrom dotuha. V druhej miske si vyšľaháme žĺtka, pričom postupne prilievame olej. Zmiešame si obe múky, kakao a prášok do pečiva a primiešame k žĺtkom. Pridáme vyšľahaný sneh z bielkov. Cesto vylejeme do okrúhlej formy vyloženej papierom na pečenie a pečieme na cca 200°C. Špajlou skúšame upečenie cesta, ktoré následne vyberieme, necháme vychladnúť, rozrežeme na 2 alebo 3 časti. / ja som rozrezala na 3x a jednotlivé časti boli dosť krehké/.
     Spodnú časť korpusu natrieme džemom, nanesieme časť krému, dáme druhú časť korpusu, natrieme krémom, pričom časť či necháme na vrch torty. Tortu pozliepame, na vrch a po bokoch natrieme posledné zvyšky krému /bolo ho len tak tak/.
     Pripravíme si čokoladovú polevu, ktorú ja zvyčajne robím "od oka", pridávam buď maslo alebo margarín. Tortu ňou polejeme a ozdobíme ako chceme. Ja som po bokoch dala mandle, lebo vyzerala všelijako, len nie rovno.
     Moja torta nie je ozdobená noblesne, ale čo tam po tom, keď sa jedla jedna radosť. 
     Odporúčam !



      A mojej 18-stke prajem všetko najlepšie !!!! Ľubim veľmi, veľmi, veľmi... !





22. 6. 2014

Veľkonočný baránok

Veľká noc už bola. Viem. Asi si poviete, že som zaspala počas veľkej noci a teraz sa zobudila :-D. Nie, intenzívne a svedomite som sa venovala svojmu zamestnaniu, rodine a to znamená že aj vareniu a pečeniu. Niečo sa podarilo, niečo nie. A čo sa podarilo a chutilo, nafotila, uložila. Myslím, že som nevytvárala žiadne novoty, ale čo sa podarilo a chutilo mojej rodine si sem pekne uložím pre mojích známych aj neznámych. A pretože mi zrak padol na tohto baránčeka, tak začínam po dlhšej prestávke s ním. 

     Kúpila som si takéto formy na barančeka a zajaca /nemala som ešte také/....


.... pretože moju starú, len s jednou polovicou, som nechala na Slovensku. Tak reku, vyskúšam....Vybrala som si recept z Varechy, od Mamatata 2 a dobre som vybrala.



Potrebujeme:
250g zmäknutej Hery
250g práškového cukru
1 vanilkový cukor
citronová kôra /ja som dala troška, od oka/
250g polohrubej múky
3 vajcia
1/2 bal.prášku do pečiva
250g tvarohu /dala som jemne hrudkovitý/

     Z bielkov si pripravíme tuhý sneh. Zmäknutú Heru si poriadne vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom a citrónovou kôrou. Pridáme žĺtka a znova premiešame. Zľahka, varechou primiešame vyšlahaný tuhý sneh z bielkov. 
     Pridáme polovicu múky zmiešanej s práškom do pečiva /riadila som sa presne podľa receptu/, pridáme tvaroh a zbytok múky. 



     Obidve časti formy som si vymastila maslom a nahrubo vysypala strúhankou. Spojila som ich takými smiešnými a slabými sponkami a mierne som tam cesto "natlačila". Natlačila preto, lebo cesto tým, že bolo hustejšie, išlo dolu ťažšie. Pečieme postojačky, dole hlavou samozrejme :-D. Dala som do rúry, piekla na 160°C približne 60 minút /ale keďže nie všetky rúry pečú rovnako, treba kontrolovať/. A čakala, čo z toho vzíde ....


     Upečené vo forme vyzerali dobre. Nechala som ich poriadne vychladnúť, formy rozobrala a vyšiel z nich krásny zajačik a baranček. Už len ozdobiť. Mašličky som žiadne nemala, tak som len z čokolády urobila oči, posypala práškovým cukrom a finito.
     Tento tvarohový baranček /aj zajačik/ bol veľmi chutný, cesto vláčne, proste úžas. 

   

     Ale mala som pripravený ešte jeden recept, pretože som chcela obdarovať nielen susedku, ale ešte ďalšiu osobu, tak som sa hneď pustila do ďalšieho pečenia. Recept som si asi ani neuložila, lebo som ho nenašla, no viem, že cesto bolo obyčajné, bez pridania tvarohu, orechov alebo niečoho iného. Proste obyčajná piškota. Vymiešala, vyšľahala, naplnila a piekla. Pred koncom pečenia som otvorila rúru, aby som pozrela čo a ako, a..... aha ho, čo som našla.... 



     No Sodoma Gomora !!!
     Takže teraz už viem, že nie z hocijakého receptu sa v tejto forme urobí baranček. A aj tak si stále myslím, že tá moja staršia forma - jedna polovička - je lepšia. Síce nevytvaruje vzadu tak barančeka, ako táto forma, ale zase... táto dvojforma Vám môže krásne vydekorovať rúru :-D. 

     Ale toho tvarohového vyskúšajte !






















12. 5. 2014

Victoria Sandwich Cupcakes

..... pokus o ďalšie cupcakes. Plnené. Úplne jednoduché a rýchle. Ak si teda zoberieme, že použijeme na ozdobenie už hotový, kupený roll icing. To je niečo pre mňa. Farbenie hmoty mi veľmi nešlo.
     Upiekla som 12ks cupcakes a síce sú to úplne tie najjednoduchšie mufinky, poleva je tak sladká, že som bola aj rada, že som ich neurobila viac /zvyknem dávať do formy menšie porcie, aby sme mali toho viac/. Stačí jeden kúsok.
     Čo sa týka polevy, ide tam hodne cukru a pretože som to robila 1x, išla som presne podľa receptu. Nabudúce, pri nejakej príležitosti, ho dám menej.



Potrebujeme:
Mufiny:
110g mäkkého masla
110g práškového cukru
2 väčšie vajcia
110g hladkej múky /preosiatej/
1/2 ČL prášku do pečiva
/alebo použite váš osvedčený recept /

Krém:
125g mäkkého masla
400g práškového cukru
3-4 PL mlieka
1 ČL vanilkového extraktu

jahodový džem


Na mufiny si vymiešame maslo dohladka, pridáme práškový cukor, premiešame, vajíčka a znova miešame a nakoniec vsypeme múku zmiešanú s práškom do pečiva. Pečieme 15-20 minút !!! V originál recepte je až 30 minút, ale to by boli z nich len čierne uhlíky. Z mojich skoro boli ....



Mufiny rozrežeme, potrieme džemom, nastriekame krém a naspäť spojíme. 


Krém: Poriadne vyšľaháme maslo, aby bolo nadýchané, pridáme 1 ČL vanilkového extraktu a postupne zašľahaváme práškový cukor. Popritom som pridávala po lyžicy mlieka. Celkovo som dala 3 lyžice. Zmes poriadne miešame, aby tam nebolo cítiť práškový cukor, pretože pomer cukru a masla....to je - povedala by som nepomer :-D. Ako som napísala vyššie, dala by som aj menej cukru. 
     Krém nastriekame aj navrch cupcakes.


     Čo sa týka ozdoby, kúpila som si hotové kocky roll icingu. Použila som červenú na jahody a zelenú na stopku. Vytvarovala som "jahody" - nie všetky sa na nich podobajú - urobila lístky - celkom rýchlo to išlo a uložila na krém. 




Hotové cupcakes v žiadnom prípade nedávať do chladničky. Krém je tak tuhý, že ja som po vybratí z chladničky mala skoro kameň z neho :-D. 
     Sú výborné, ale fakt len jeden kúsok stačí, aby ste mali dennú dávku sladkého splnenú. 


Enjoy...

inšpirácia

originál...Tu je krém červeno-biely. Ake kedže som na poslednú chvílu robila cupcakes, nenašla som červenú potravinovú farbu - tekutú, v živote som ju ešte nevidela/, tak som nechala čistý krém. 

8. 5. 2014

Mandľové rožteky

     Síce sme na veľkonočné sviatky už aj zabudli, ostali mi nejaké chutné resty. Tieto rožteky sú krehučké, chutné, vydržia dllllho predlho. Ich príprava trvá chvíľu. Cesto sa vymiesi raz-dva, rožteky sa vyformujú raz-dva a pečú sa tiež raz-dva :-). Prevoňajú celý byt. Vyšlo mi okolo 100ks. Keďže som ich robila 1x, nevedela som, aké veľké rožteky formovať, tak Vám poviem, aké rožky mi narástli :-). Takže formujeme menšie rožteky, oni podrastú.


Potrebujeme:
210g masla
250g polohrubej múky
100g najemno pomletých mandlí
70g práškového cukru
vanilkový cukor na obaľovanie

     Zmäknuté maslo si premiešame s múkou, pridáme pomleté mandle, práškový cukor a vypracujeme hladké cesto. Po upečení prvého plechu a ochutnaní jedného rožteka som zistila, že som zabudla na práškový cukor !!!! Takže ostatné pripravené rožteky na pečenie šup do jednej gule, pridať cukor, znova premiesiť...tak to sa mi už dávno nestalo :-). 



Vyformujeme malé rožteky, uložíme na papier na pečenie a pečieme - nie dlho. Keď začali chytať hnedastý nádych, vybrala som ich z rúry /jasné, že moje prvé boli veľké a tmavohnedé :-)) /.  Upečené a vychladnuté rožteky obaľujeme vo vanilkovom cukre. 


Zdroj: časopis Mama a ja